Gaslighting - Canlı Sohbet Hattı

    İlişkinizde kendinizden şüphe etmenize sebep olan durum sebebiyle stres altında olup canlı sohbet hattına gelmiş ola bilirsiniz. Peki nedir ilişkide kendinden şüphe ettiren? Vücut dili kullanmak, karşısındakinin eksik yönlerinin üzerine gitmek, özgüven eksikliği yaratmak, mahrum bırakmak gibi birçok farklı manipülasyon tekniğine yepyeni bir tekniktir. Özellikle sosyopatların ve narsistlerin sıklıkla kullandığı Gaslighting tekniği! İşin ilginç yanı, bu tekniğe maruz kalan kişilerin durumdan uzun süre bihaber şekilde yaşamaları. “Gaslighting” teriminin kökeni aslında 1938 yılında sahnelenmiş olan “Gas Light” adlı tiyatro oyununa ve 1944 yılında gösterilmiş olan aynı isimli filme dayanıyor. Filmde Jack ve Bella adında bir çift bulunuyor. Jack her gece evdeki gaz lambasının ışığını bir önceki geceye göre biraz daha kısıyor. Bu oyundan tamamen habersiz olan Bella’nın “Gaz lambası daha mı az ışık veriyor?” sorusuna Jack her seferinde sert bir şekilde “hayır” yanıtını veriyor. Bu döngü böyle devam ederken Jack giderek daha da sertleşiyor ve Bella, kendinden tamamen şüphe edecek duruma geliyor. Karşısındakinin öz saygısını tamamen yitirmek ve onun iplerini ele almak amaçlarını taşıyan “Gaslighting” durumuna karşı tedbir almak gerekir. Sevgili canlı sohbet hattı kullanıcıları, eğer karşınızdaki aşağıda sıralanan davranışları sergiliyorsa ya da siz bu durumları yaşıyorsanız, “Gaslighting” ile karşı karşıya olmanız söz konusu.

*Kurmuş olduğu cümleler ile yüzleştirdiğinizde kabullenmiyorsa,

*Sık sık eşyaların yerini değiştiriyorsa ve sizin algınızdan şüphe duymanıza sebep oluyorsa,

*Sizi çevrenizden ve ailenizden uzaklaştırarak yalnızlaştırıyorsa,

*Olan biten her şeyin suçlusu sizmişsiniz gibi davranıyorsa,

*Siz bir konuda emin dahi olsanız, “hayır, sen yanlış hatırlıyorsun” diyorsa,

*Sizi fikirleriniz ve hareketlerinizle ilgili şüpheye düşürüyorsa,

*“Acaba yanlış mı yaptım?” sorusu sürekli aklınızı kurcalıyorsa,

*İyi bir sevgili, iyi bir eş hatta iyi bir insan olduğunuzdan gereksiz yere şüphe duyuyorsanız, siz de “Gaslighting” tekniği ile karşı karşıyasınız demektir.

Sevgili canlı sohbet hattı kullanıcıları, eğer bu “Gaslighting” manipülasyon tekniğine maruz bırakıldığınıza eminseniz, yapmanız gereken ilk şey karşınızdaki ile kurmuş olduğunuz ilişkiyi gözden geçirmek. .