Travma - Canlı Sohbet Hatları

      Canlı sohbet hatları ekibi olarak, bu yazmızda herkesin diline dolanan ve önemli psikolojik bir tabir olan Travmadan bahsedeceğiz.

* Kazalar, doğal afetler, beklenmedik yaralanma veya ölüm travmatik olabileceği gibi, küçük düşmek ya da aldatılmak travmatik olabilir.

* Her travmatik olay stres yaratır ama her stresli olay travmatik değildir.

* Her ne kadar stres, korku, endişe ya da bunaltıcı şeyleri hissetmenize neden olan herhangi bir şey travmatik olarak adlandırılabilirse de, bir insanda diğerlerinden daha derin bir etkisi olan bazı durumlar vardır.

* Diyelim ki, kısa bir süre önce yaşadığınız olayda, travma yaşadığınızı fark etmediniz. Durumu başkasına yaşıyormuş gibi resmedin. Mesela, durumu şahsen yaşanmış bir kişiden duyduğunuzu düşünün. Kendinize sorun, "Bu başkasına olmuş olsaydı, duruma travmatik der miydim? Travma geçirdiğinden endişe eder miydim?"

 

Bedensel tepkilerinizi inceleyin.

* Travma, belirgin bir tehlike mevcut olmadığında bile vücudun "yüksek uyarı" durumunda kalmasına neden olabilir. Bedeninizin belirli ortamlarda ve durumlarda nasıl tepki verdiğinin ve tepki vereceğinin farkında olmaya çalışın.

* Belirli bir yerin, kişinin veya etkinliğin kendinizi gergin, endişeli, uyanık veya korkulu hissettireceğini fark ederseniz, not edin. Daha sonra neden bu durumun bu şekilde hissettirdiğini kendinize sorabilirsiniz.

 

Uyku düzeninize dikkat edin.

* Uyku bozukluğu, travmayı işaret ediyor olabilir. Sevgili canlı sohbet hatları kullanıcısı herkes zaman zaman uyku problemleri yaşayabilir. Ancak, travmatik olayların sizi etkileyebileceği bazı durumlar vardır ki, bu durumda uyuyamaz ve ihtiyacınız duyduğunuz şekilde dinlenemezsiniz. Uykuya dalamazsanız veya uykunuzu bozacak şekilde sizi rahatsız eden olayla ilgili kabuslar görürseniz, bunun nedeni travmaya bağlı olabilir.

* Hangi saatte uyuyup hangi saatte uyandığınızı not alacağınız bir günlük yardımcı olabilir.

 

Canlı sohbet hatlarından yardım alın.

* Sebepsiz öfke, travma geçirmiş olabileceğinizin başka bir işaretidir. Bu işaretin travma geçirdiğinden haberdar olmak tutumunuzu değiştirmenize ve travmayı düzeltmenize yardımcı olabilir.

* Size yakın bir kişiye sorabilirsiniz. “Son zamanlarda, nedensiz yere sinirli olduğumu fark ettin mi?". Bunu soracak kimse yoksa durumunuzu paylaşmak için hatlarımızdan partner seçerek konuşabilirsiniz.